10

Od czerwca nawet 10 lat za stalking i phishing

2015-10-10, 17:56
(fot. www.sxc.hu)

Ktoś nęka cię głuchymi telefonami, śledzi i grozi twojej rodzinie? Dzięki nowym przepisom dręczyciel będzie mógł trafić do więzienia.

Odpowiednia nowelizacja kodeksu karnego została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać 5 czerwca. Dopuszcza ona karę więzienia za uporczywe nękanie. Dzięki temu ofiary stalkerów mają mieć możliwość skuteczniejszej obrony.

Stalking – termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza „podchody" lub „skradanie się". Pod koniec lat 80. XX wieku stalking zyskał dodatkowe negatywne znaczenie na skutek nowego zjawiska społecznego, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi Hollywood. Obecnie stalking jest definiowany jako "złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu".

Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.

Phishing (wykorzystanie wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej).

W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia) stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności.

Obowiazujący od czerwca br dodany art. 190 a kk stanowi:
§. 1.

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§.
2.

Tej samej karze podlega ten kto, podszywająć się pod inna osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§.
3.

Jeżeli nastepstwem czynu określonego w par. 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku dpo lat 10.
§.
4.

Ściganie przestępstwa określonego w par. 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Ten sam przepis w §2 penalizuje również phishing (wykorzystanie wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej).

Nikt w internecie i telefonii nie jest anonimowy. Zawsze zostanie jakiś ślad ...

Nasze działania polegają na ujawnieniu i zabezpieczeniu takich śladów które prowadza do sprawcy oraz samo ustalenie sprawcy. Podejmujemy sie także przeprowadzenia rozmów ze sprawcą w celu zaniechania takich praktyk.

Działamy dyskretnie.

Korzystamy z legalnych metod wynikających z postępowania cywilnego lub karnego. Tylko dzięki nim można uzyskać legalnie informacje objęte tajemnicą telekomunikacyjna czy bankową, nie narażając siebie i zleceniodawcy na odpowiedzialnośc karną lub cywilną.

Inną postacią złośliwego niepokojenia ale w węższym zakresie jest czyn opisany w art. 107 Kodeksu Wykroczeń:

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Komentarze (44)
Dodaj komentarz

 • 1. Czy to miało tak wygladac 2012-03-22, 11:24

  ten przepis ułatwia kombinowanie i kłamstwa sama mam styczność z tym artykułem Trzy lata byłam zaręczona po roku do mojego narzyczonego zaczęła wydzwaniać inna kobieta dzwoniła po nocach budziła nam dzieci .Kiedy odbierałam jego telefon krzyczała że mój narzyczony mnie zdradzał efekt był taki że zerwaliśmy ze sobą.Narzyczony przepraszał mnie za nią ja jednak nie chciałam ustąpić bez wyjaśnienia sprawy ,więc dzwoniłam do tej pani wielokrotnie prosiłam o spotkanie we trójkę o rozmowę.Efektem mojego dzwonienia było że pani zgłosiła sprawę na policję że ją nękam telefonami i sprawa trafiła do prokuratury .Więc świetny artykuł chcesz się pozbyć ukochanej faceta który ci się podoba to wydzwaniaj do niego a jak narzyczona zadzwoni do Ciebie to ją o nękanie oskarżysz

 • 2. infosekret 2012-03-22, 12:25

  No, cóż sama Pani sobie winna. Mozna zadzwonić raz, dwa, góra trzy razy. Jeżeli więcej można spotkać się z zarzutem złośliwości. Czy w trakcie zeznań podnosiła Pani, że ta osoba wcześniej telefonowała do Was?

 • 3. Ada 2012-04-17, 16:46

  Czy można wystarać się o zakaz zbliżania? Czy jesli nastepstwem nękania jest nerwica, to czy osoba nekająca może wypłacić zadośćuczynienie?

 • 4. infosekret 2012-04-17, 16:59

  Zakaz zbliżania się jest stosowany w trakcie postępowania przygotowawczego i później może być zastosowany przez sąd. To jest sprawa pokrzywdzonego by zadbał o swoje interesy. Jeżeli sam nie umie musi zwrócić się o pomoc fachową do prawnika. Sprawa zadość uczynienia to następstwo wyroku skazującego. Takie postępowanie cywilne wytacza się na każdym etapie wykorzystując do niego dowody zgromadzone z postępowania karnego. Takie ma prawo pokrzywdzony.

 • 5. kam 2012-05-16, 22:17

  Gdzie należy się zwrócić, jeśli jest się ofiarą stalkingu, a sprawca jest nieznany, numer zastrzeżony? Do adwokata, czy na policję?
  Co jest podstawą do wszczęcia postępowania? Pytam o konkret, ile smsów, ile głuchych telefonów lub jaki ogólny czas prześladowania?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 • 6. infosekret 2012-05-16, 23:02

  Można się zwrócić do organów ścigania, adwokata lub detektywa. Zależy to od Ciebie kogo obdarzasz zaufaniem.
  Ważne by nie usuwać informacji z telefonu. Należy zapisywać czas odebrania głuchych telefonów by później można było szybko ustalić z jakiego numeru telefonu były one wykonane.
  Co do ilości nigdzie nie ma jej zdefiniowanych. Jest to ocenne i zależy od organów ścigania. Czasami może wystarczyć kilka przypadków np późną nocą lub natężęniem złej woli sprawcy. Ważne by były złośliwe.
  Podstawą wszczęcia postepowania karnego może być zawiadomienie o przestepstwe złożone przez Ciebie, adwokata lub detektywa.

 • 7. nick 2012-05-20, 14:38

  A co w sytuacji gdy facet kocha kobietę, ona znęca się nad nim więc on kilkakrotnie próbuje odejść. Za każdym razem to ona ponawia kontakt z jakimś wytłumaczeniem. Przy kolejnych wyzwiskach z jej strony facet zrywa a nią kontakt. Ona wydzwania do niego kilka razy dziennie na komórkę. po kilku dniach gdy facet nie odbiera wydzwania do pracy. Znów ponawia kontakt. Kilka miesięcy spokoju. On ją kocha więc rzecz jasna że daje jej szansę. Nagle któregoś dnia ona zrywa kontakt. On próbuje się z nią skontaktować i dowiedzieć co się stało, dzwoni do niej 1 raz na kilka miesięcy, próbuje znaleźć kontakt na forum internetowym na którym ona pisze. Słyszy wtedy anonimowe groźby pod swoim adresem i wyzwiska oraz straszenie go że to on uskutecznia stalking. Co w takiej sytuacji?

 • 8. nick 2012-05-20, 14:42

  Kontynując, facet kocha tą dziewczynę i chce się dowiedzieć o co chodzi i usłyszeć od niej kilka słów, ale jego rodzina wypowiada się zamiast dziewczyny, że nie chce mieć z nim kontaktu. Dziewczyna ma prawie 30 lat. Facet podejrzewa, że jest zmuszana do wyjścia za mąż za innego i nastawiana przeciwko niemu.

 • 9. infosekret 2012-05-21, 11:04

  "Toksyczne związki" są niebezpieczne dla ich uczestników i nie mają szans powodzenia. W takim przypadku doradzam zerwać wszelkie kontakty i zapomnieć o tej osobie. Szkoda zachodu.

 • 10. nene 2012-05-24, 17:53

  Co, jeśli wiadomości nie są "złośliwe" - osoba pisze tylko, że jest zakochana, nie może sobie dać rady, pragnie kontaktu, pomimo tego, że związek jest już zakończony, a tłumaczenia nic nie dają? Ignorowanie też nic nie daje, wiadomości przychodzą niemal codziennie, od kilku miesięcy. Czy to także można zaliczyć do stalkingu?


0/2000 znaków

stat4u